Telefon
WhatsApp
Wire Transfer Nedir ?
Wire Transfer Nasıl Yapılır?

Wire transfer, çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Örneğin, ev veya iş yerlerindeki büyük miktardaki para transferleri, ülkelerarası işlemler veya ticari işlemler gibi. Bunun yanı sıra, bireysel olarak da para gönderme veya alma işlemleri için kullanılabilir.

Wire transfer işlemi, transfer edilmek istenen miktar, alıcının adı ve banka bilgileri gibi bilgilerin verilmesi ile başlar. Bankalar arasında bu bilgilerin doğrulanması ve transfer işleminin tamamlanması gerekir. Bu işlem, genellikle birkaç dakika içinde tamamlanır ve alıcının hesabına hemen yansır.

Ancak, wire transfer işlemleri, genellikle diğer para transfer yöntemlerine göre daha yüksek bir maliyet içerebilir.

Wire transfer, bir elektronik fon transferi işlemidir. Burada, siz bankanıza para gönderme emrini ilettikten sonra, bankanız öncelikle sizin hesabınızdaki parayı alıcı bankaya iletir. Daha sonra, alıcının bankası da parayı alıcının hesabına aktarır.

Wire transferi, yurtdışından Türkiye’ye para göndermek için kullanmak istediğiniz zaman, alıcının adı ve soyadı, bankası, hesap numarası (IBAN) ve alıcı bankanın SWIFT ya da BIC koduna ihtiyaç duyarsınız. Bu arada SWIFT ile BIC kodu aynıdır.

IBAN numarası, banka hesap numaralarının tüm dünyada standart hale getirilmesi amacıyla uygulanan bir numerik sistemdir. IBAN hesapları 26 haneden oluşur. Türkiye’deki IBAN numaraları TR ile başlar. Bu 26 hanenin ilk iki hanesi harf diğer 24 hanesi rakamdan oluşmaktadır. Fakat Halkbank gibi bazı bankalarda diğer 24 hanenin içinde harf olabilmektedir.

SWIFT kodu ise her bankanın SWIFT sisteminde kolayca tanınmasını sağlayan 8 ila 11 haneden oluşan bir koddur. İlk 4 hanede bankanın kodu bulunur. Örneğin Akbank için banka kodu AKBKTRIS ’dir. 5. ve 6. hanelerde ülke kodu bulunur. Ülkemizde yerleşik bütün bankalar için TR kullanılır. 7. ve 8. hane ise bankanın adres bilgisini içerir. Türkiye’deki çoğu bankanın merkezi İstanbul’da bulunduğu için bu bankaların SWIFT kodlarında 7. ve. 8. hane ”IS” tir. Merkezi Ankara’da bulunan Ziraat, Halk ve Vakıf Bank’ın SWIFT kodunda 7. ve 8. hane ise ”A2” dir.

  • AKBKTRIS (Banka kodu)
  • TR (Ülke kodu)
  • IS (İstanbul)
  • AKBKTRIS (Akbank’ın SWIFT kodu)

Yurtdışından Türkiye’ye para göndermek istediğinizde SWIFT kodu için yalnızca 8 haneli SWIFT kodunu yazmanız yeterlidir.

BIC kodu nedir?

Wire transfer yaparken, bazı bankalar BIC kodu isteyebilirler. BIC kodu Bank Identification Code’un kısaltmasıdır. BIC kodu, her banka için özeldir. Bankanız SWIFT kodu aynı zamanda BIC kodudur. Örneğin Akbank’ın BIC kodu AKBKTRIS’ dir.

Wire transfer kaç günde hesaba geçer?

Yurtdışından Türkiye’ye wire transfer yapıldığında, para 3 iş günü içerisinde Türkiye’deki alıcı bankaya geçer.

Wire transfer ücreti ne kadar?

Wire transfer yaptığınızda para yurtdışından Türkiye’ye muhabir bankalar aracılığıyla gelir. Bu da yurtdışından Türkiye’ye transfer maliyetlerini artırmaktadır. Örneğin Birleşik Arap Emirlikleri’ nden Türkiye’ye 1000 Dolar göndermek istediğinizde, 60 Dolara kadar masraflar ödeyebilirsiniz.

Wire transfer, Türkçe anlamıyla "telefon hattı transferi" olarak adlandırılabilir. Bunun aslında bir telefon hattı ile alakası yoktur, ancak eski zamanlarda bankalar arası para transferleri genellikle telefon hattı aracılığı ile yapılırdı.

Wire transfer, bir bankadan diğerine veya farklı ülkelerdeki bankalar arasında para transfer etme işlemini ifade eder. Bu transfer, internet bankacılığı, mobil bankacılığı veya fiziksel banka şubeleri aracılığı ile yapılabilir. Wire transfer, genellikle hızlı ve güvenli bir para transfer yöntemidir ve bankalar tarafından sunulan bir hizmettir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Reklam

Yazarlarımız

Ankara Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği