Telefon
WhatsApp
Web Sitesi Açmak İçin Gereken 5 Şey

Gelişen teknoloji sayesinde günümüzde sıradan bir internet kullanıcısı bile kendi başına bir web sitesi açabiliyor. Çeşitli araçlar sayesinde kodlama, tasarım veya web geliştirmeyi hiç bilmeyenler bile kolayca bir web sitesine sahip olabilirler. Doğru araç ve kaynaklarla 1-2 saat içinde kişisel bir web sitesi açılabilir. Bir web sitesine sahip olmak için alan adı, hosting, CMS, tasarım ve içeriğe sahip olmak gerekir. Bunların birleşimi ile eksiksiz bir web sitesine sahip olmak mümkün hale geliyor. Aralık. Bunlardan 3'ü bir web sitesi için olmasa da esastır. Ancak tasarım ve içerik kullanıcıların kendi isteklerine göre şekillendirilebilir.

Alan Adı
Web sitesinin adresi olan alan adı ile birlikte aslında bir nevi kimlik olarak kabul edilmektedir. Bir alan adı seçerken dikkate alınması gereken bazı şeyler vardır. Ayrıca kullanıcıların alan adı olarak da bazı beklentileri vardır. Bir ürünün web sitesinin alan adının, ürünün adıyla aynı olması beklenir. Benzer şekilde, bir şirketin sitesinin alan adı da o şirketin adı olmalıdır. Alan adı e-posta adresi olarak da kullanılır. İş ilişkilerinde gmail veya hotmail gibi kişisel olarak kullanılan adreslerin kullanılması doğru değildir. Alan adıyla e-posta yoluyla işle ilgili yazışmalar yapmak her zaman daha profesyonel bir imaj çizer. Alan adı ücretlidir, ancak genellikle fiyatlar uygundur. 3-4 harften oluşan veya jenerik olan alan adları pahalıdır ve genellikle açık artırmayla satılır.

barındırma
Web Barındırma
Bir web sitesi için olmazsa olmazlardan bir diğeri de barındırma. Web sitesinin dosyaları, barındırma şirketinden kiralanan bir sunucuda saklanır ve ziyaretçiler web sitesine eriştiğinde bu sunucudaki dosyalara ihtiyaç duyulur. Şu anda, genellikle paylaşılan, VPS ve özel olmak üzere 3 farklı barındırma seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneklerin üçü de farklı türde internet sitelerine yöneliktir. Bu nedenle hosting seçimi yapmadan önce hangi seçeneğin kullanılacağına karar vermek gerekir. Bu üç seçenek arasında en uygun fiyatlı olanı paylaşımlı barındırmadır.Aralık. Burada birden fazla kullanıcının web sitesi tek bir sunucuda bulunur. Kişisel blog gibi metin tabanlı siteler için uygundur. Vps'de yine kullanıcılar tek bir sunucuda bulunur, ancak sanallaştırma teknolojisi sayesinde her kullanıcının kendi kaynakları vardır. Özel bir sunucu, tüm sunucunun tek bir kullanıcıya tahsis edilmesidir. En pahalı yöntem olan bu sunucu türünde video gibi medya içeriği çok olan veya e-ticaret sitesi gibi trafiği yüksek siteler barındırılmaktadır.

İçerik Yönetim Sistemi (CMS)
Türkçede içerik yönetim sistemi olarak bilinen içerik yönetim sistemi, günümüzde sıradan internet kullanıcılarının kolayca bir web sitesine sahip olmalarının önünü açmaktadır. Günümüzde birçok içerik yönetim sistemi mevcuttur ve doğru seçimi yapmak önemlidir. Siteniz için yanlış platformu seçmek, bir süre sonra aynı siteyi farklı bir platformla tekrar yapmak demektir. Bazı platformlar az miktarda HTML / CSS veya diğer dillerden bilgi gerektirebilir. Bu nedenle, bir seçim yaparken bu noktada dikkate alınmalıdır. En çok tercih edilen altyapılar arasında WordPress, Drupal ve Joomla gibi platformlar yer alıyor.Aralık. Bugün, kullanıcıların erişebileceği web sitelerinin% 30'undan fazlasında WordPress yüklü. Bu nedenle yeni başlayan kullanıcıların WordPress kullanmaları önerilir. İnternette aynı anda birçok yardım sayfası da var. WordPress'in bu kadar popüler olması nedeniyle hosting taleplerinde WordPress hosting paketleri de yer alıyor. Bu paketler ile kolayca bir WordPress sitesi oluşturmak ve yayınlamaya başlamak mümkündür.

Dizayn
Web sitelerinin amaçlarının tasarımı ve tasarımı da içeriği belirler. Günümüzde farklı amaçlar için farklı tasarımlar var. Ayrıca, WordPress için birçok ücretsiz tema da mevcuttur. E-ticaret siteleri için çok sayıda sayfa ve kategoriye sahip tasarımlar gerekirken, bir işletmenin web sitesi için tek sayfalık bir web sitesi yeterlidir. Ayrıca benzer şekilde portföy oluşturmak için açılan web siteleri genellikle tek sayfalıdır ancak bu sitelerin tasarımında görseller ön plana çıkmaktadır. Öte yandan blog sitelerinde Çıkartma, resim ve video gibi farklı materyaller bir araya getiriliyor. Sitenin amacını ön plana çıkaracak, kullanımı kolay ve ziyaretçilere istediklerini kolay bir şekilde kazandıracak tasarımlar her zaman daha başarılıdır. Site tasarımı alan adı, hosting veya CMS gibi bir web sitesi için olmazsa olmaz olmakla birlikte sitenin başarısını belirleyen önemli kriterlerden biridir.

içerik
İçerik
Web sitesi hayata geçtiğinde, kullanıcıların geldiklerinde siteye gelmelerini veya sitede kalmalarını sağlayacak içerikler olmalıdır. Bu içerikler yine sitenin amacı ile ilgilidir. Doğru yazılmış içerik, kullanıcıları bilgilendirdiği gibi, web sitesini tekrar ziyaret etmelerini sağlayacak türden bir içeriktir. Bir e-ticaret sitesinde bu içerikler ürünlerin açıklamaları, bir portföy sitesinde ise sanatçının yaptığı görseller veya kendisi tarafından hazırlanan videolar olabilir. Videolar veya yüksek çözünürlüklü fotoğraflarla ağırlıklandırılan siteler, metin tabanlı web sitelerinden çok daha büyük depolama alanına ihtiyaç duyar ve bu nedenle barındırılması maliyetli olabilir. Bu nedenle kullanıcılar içerik seçerken dikkat etmelidir. İçerik, tıpkı tasarım gibi, bir web sitesinin başarısını belirleyen önemli bir kriterdir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Reklam

Yazarlarımız

Ankara Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği