Telefon
WhatsApp
Twitter Kullanıcılarının Verileri Çalındı! 5 Milyon Kullanıcı Verisi Dark Web’de Satılıyor!

Dünyanın en popüler sosyal medya platformu Twitter, Elon Musk

 

 

 ile dava sürecini sürdürürken, farklı bir skandalla daha gündeme geldi. Ortaya çıkan bilgilere Twitter’da yaşanan bir açığı değerlendiren bilgisayar korsanları(hackerlar) platformdaki 5.4 Milyon kullanıcının hesap bilgilerini ele geçirdi. İddiaya göre ele geçirilen Twitter kullanıcılarının hesap bilgilerinin “Dark Web” ağı üzerinden satışa çıkartıldı. Bilgilerin ağ üzerinden 30.000 Dolar gibi bir rakama satıldığı belirtildi.

 

Twitter Açığı 2022’nin Ocak Ayında Keşfedildi

Son dönemde dünyaca ünlü milyarder iş adamı Elon Musk tarafından 44 Milyar Dolar’a satın alma anlaşması yapan ve daha sonra Musk’ın kararını geri çekmesiyle mahkeme süreciyle boğuşan Twitter’da hacklenme şoku yaşandı.

Twitter’da yaşanan kullanıcı bilgilerinin çalınması olayına ilişkin ortaya çıkan bilgilere göre “devil” şeklinde nickname(takma ad) kullanan bir bilgisayar korsanı tarafından 2022’nin Ocak ayında Twitter açığı keşfedildi. Bilgisayar korsanı, söz konusu açığı değerlendirerek, platformdaki 5.4 Milyon kullanıcıya ait hesap bilgilerini ele geçirmeyi başardı.

Twitter

Söz konusu açığın ise “zhirinovskiy” isimli bir “beyaz şapkalı” bilgisayar korsanı tarafından tespit edildiği ve Twitter’a bildirmesiyle ortaya çıktığı açıklandı. Hatta platformun söz konusu açığı keşfeden kişiye 5.040 Dolar ödül verdiği de belirtildi.

Twitter Hesap Şifreleri Ele Geçirilemedi

Twitter’daki hesap bilgilerinin çalınması olayıyla ilgili yapılan açıklamalarda kullanıcıların “Twitter hesap şifresi” bilgilerinin ise ele geçirilemediği belirtildi. Ele geçirilen bilgiler arasında hesapların “herkese açık verileri”, “e-posta adresi bilgisi” ve “telefon numarası” bilgilerinin yer aldığı belirtildi.

Bu çerçevede çalınan bilgilerin en azında kullanıcıların hesap güvenliği yönünden endişe duymasına gerek bıkramıyor. Yine de söz konusu verilerle özellikle “kimlik avı”, “kimlik hırsızlığı” gibi riskler taşıdığı da bir gerçek. Hatta daha ileri seviyede kullanıcının hesabını ele geçirebilme noktasında da potansiyel teşkil ediyor. Çalınan veritabanında ünlülere ve şirketlere ait önemli bilgilerin yer aldığı da iddia ediliyor.

Twitter’dan ele geçirilen kullanıcı veritabanının “gerçek” olduğunu göstermek üzere “Breach Forums” üzerinden bir “önizleme” yayınlandı.

kaynakça

https://sondakika.com/

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Reklam

Yazarlarımız

Ankara Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği