Telefon
WhatsApp
Depremle Birlikte Wi-Fi Aramaları Arttı! Peki Wi-Fi Araması Nasıl Yapılır?

ürkiye genelinde 18 ilde hissedilen büyük depremlerle sarsıldıKahramanmaraş merkezli meydana gelen ilk deprem sabaha karşı saat 04:17’de Pazarcık ilçesinde “7.7” büyüklüğünde meydana geldi. Daha sonra saat 13:27’de yine Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde “7.6” büyüklüğünde ikinci bir deprem meydana geldi. Depremlerin hissedildiği iller arasında;

 • Gaziantep
 • Malatya
 • Batman
 • Bingöl
 • Elazığ
 • Kilis
 • Diyarbakır
 • Mardin
 • Siirt
 • Şırnak
 • Van
 • Muş
 • Bitlis
 • Hakkari
 • Adana
 • Osmaniye
 • Hatay

Yer aldı. Depremin “Suriye”, “KKTC” ve “Mısır” gibi ülkelerde de hissedildiği belirtildi.

Türkiye’yi yasa boğan depremlerde çok sayıda hayatını kaybeden vatandaşımız bulunuyor. Yaralıların ve yanı sıra enkaz altında çok sayıda vatandaşın bulunduğu depremle birlikte “iletişim” önemi bir kez daha kendisini gösterdi.

Depremin meydana gelmesinin ardından telefon hatlarında çökmeler meydana geliyor. Bu durumlarda hayat kurtarabilecek bir iletişim kanalı bulunuyor. “Wi-Fi araması” olarak isimlendirilen bu iletişim kanalı yaşanan depremde yardıma ihtiyacı bulunanlarla iletişimde önemli bir rol üstleniyor.

Wi-Fi Araması Nedir?

Wi-Fi araması olarak isimlendirilen bu iletişim kanalı, acil durumlarda iletişimin kesintisiz sürdürülebilmesi açısından hayati önem taşıyor. Bu arama özelliği temel olarak “hücresel kapsama alanı” kısıtlı veya hiç olmayan yerlerde iletişim sağlanabilmesine yardımcı olur. Özellikle deprem gibi acil durumlarda standart  telefon ve diğer iletişim hatlarının çöktüğü hallerde iletişim gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

Yani Wi-Fi araması, telefonun çekmediği anlarda da Wi-Fi bağlantısı üzerinden telefon araması yapabilmesine olanak vermektedir.

Wi-Fi arama özelliği “VO-Wifi” olarak biliniyor. Bu özellikle “HD” ses kalitesinde arama yapılabilmesi mümkün oluyor. Wi-Fi araması özelliğinin kullanılabilmesi için arama yapılacak cihazda “SIM kart” bulunması gerekiyor. Ayrıca cihazın “4.5G” desteğine sahip olması gerekiyor.

Wi-Fi arama özelliği tüm telefonlarda “aktif” konumda bulunmuyor olabilir. Bu nedenle özel olarak telefonun ayarlar menüsü üzerinden “Wi-Fi araması” özelliğini “aktif” hale getirmesi gerekiyor.

Wi-Fi Araması Nasıl Yapılır?

Cep telefonlarında bulunan “Wi-Fi araması” özeliği hem “Android” hem de “iOS” cihazlarda kullanılabilmektedir.

Android Telefonlarda Wi-Fi Araması Nasıl Yapılır?

 1. Cep telefonunda “Telefon” uygulamasını açın.
 2. Telefon uygulamasında “Diğer” seçeneğine dokunun.
 3. Açılan menüde “Ayarlar” menüsüne girin.
 4. Bu menüde “Çağrılar” seçeneğine dokunun.
 5. Çıkan seçenekler arasından “Kablosuz Çağrı” seçeneğine dokunun(Seçenek görülmüyorsa operatörün bu özellik için desteği bulunmuyor anlamına gelmektedir).
 6. Bu işlemleri tamamladıktan sonra “Telefon” uygulamasından normal bir arama yapar gibi kablosuz bağlantıyla arama yapılabilir.
 7. Bildirim ekranında “İnternet Üzerinden Sesli Arama” veya “Kablosuz Çağrı” bildirimi çıkar.

  Türkiye’de GSM operatörlerinden bazıları “kapsama alanı dışında” olunduğunda “kablosuz çağrı” özelliğini kullanımını desteklemektedir.

  GSM operatörü tarafından “kablosuz çağrı” desteği sağlanmıyor ise özelliği “IP” üzerinden “ses hizmeti” vasıtasıyla da kullanabilmek mümkün.

  Cep telefonlarında “kablosuz bağlantı” üzerinden gerçekleştirilecek tüm aramalarda “ek ücretlendirme” uygulanabiliyor. Bu sebeple GSM operatörü destek hizmetlerinden yardım alınması da önerilmektedir.

  iPhone ile Wi-Fi Araması Nasıl Yapılır?

  1. iPhone “Ayarlar” menüsüne girin.
  2. Ayarlar menüsünde “Hücresel” seçeneğine dokunun.
  3. Açılan menüde “Wi-Fi ile Arama” seçeneğine dokunun.
 8. İphone kullanıcıları “acil servisler” için adres girmek ve doğrulama yapmak durumunda kalabilir.

  iPhone’da “Wi-Fi ile arama” özelliği desteği mevcutsa “Denetim Merkezi” kısmında “Wi-Fi” bildirimi görünür. Bu aşamadan itibaren aramalar “Wi-Fi ile arama” olarak gerçekleştirilebilir.

  iPhone’da “Hücresel Servis” bulunuyorsa acil durumlarda “Hücresel Servis” kullanılabilmektedir. Eğer “Wi-Fi ile Arama” özelliği aktif edildiyse ve “Hücresel Servis” bulunmuyorsa aramalar “Wi-Fi arama” ile yapılır. 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Reklam

Yazarlarımız

Ankara Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği