Telefon
WhatsApp
2 Milyar Kullanıcının Bilgisi Çalındı Mı? TikTok Sonunda İddiaları Yanıtladı

üresel SOSYAL MEDYAplatformu TikTok hakkında ortaya atılan iddialar gündemde şok etkisi yarattı. Popüler bir hacker platformunda yapılan paylaşımda, TİKTOK sunucularına illegal yollarla erişim sağlandığı belirtildi. Paylaşıma göre 2 milyardan fazla kullanıcıya ait veri ve TikTok kaynak kodları ele geçirildi.  

Hangi Bilgiler Çalındı? 

Son yılların en popüler ve büyük sosyal medya platformu olan TikTok, bir hacker platformunda yapılan paylaşımla gündeme düştü. Ortaya atılan iddiaya göre 2 milyardan fazla kullanıcıya ait verinin  saklandığı Alibaba Cloud sunucusu hack’lendi. Ayrıca platforma ait kaynak kodlarıyla bu verilerin elde edildiği bilgisi ortaya atıldı.  

İlk kez 3 Eylül 2022’de TikTok ve WeChat’e ait olduğu iddia edilen verilerin ele geçirildiği ortaya atıldı. Hackerlar, verilerin çalındığını doğrulamak adına, TikTok veri tabanına ait olduğu iddia edilen bilgilerin bir kısmını ortaya çıkardı. Ayrıca çalınan verilerin bir kısmını içerdiği söylenen iki tablo paylaştı:

Bu paylaşımları yaptıktan sonra da ‘verileri satmayı ya da herkese açık olarak yayınlamayı düşündüklerini’ belirttiler.  

3 Eylül’de yapılan bu paylaşımda hacker’lar, TikTok’a ait backend kaynak kodlarının  çalındığını da öne sürdüler. Ayrıca WeChat ve TikTok verilerinin aynı sunucular içinde yer aldığını belirttiler. Veri tabanında yapılan incelemelerin devamındaysa daha fazla açığın olduğu ortaya çıktı.  

Hacker’lar verileri işledikleri süreçte yeni bilgiler sunmaya devam ettiler. Böylelikle sonunda, toplam kaç kişiye ait verinin çalındığını paylaştılar. Bilgisayar korsanlarının iddiasına göre toplam 2.05 milyar kullanıcı bilgisi çalındı. Dosyanın boyutu ise 790 GB’a kadar ulaştı. Ancak hangi kullanıcıların bilgilerinin çalındığına dair bir bilgi paylaşılmadı.  

Daha önceki açıklamalarında verileri satmayı ya da yaymayı düşünen hacker’lar, daha sonraki açıklamalarında tam tersini iddia ettiler. Sebep olarak da verilerin çok sayıda reşit olmayan  kullanıcıya ait bilgi içerdiğini söyleyerek herhangi bir şey yapmayacaklarını söylediler.   

TikTok Yalanladı!  

Bugün saatler önce ortaya atılan iddialara TikTok’tan yanıt gecikmedi. TikTok , kullanıcı verilerinin gizliliği ve güvenliğinin öncelikli olduğunu belirtti. Güvenlik ekibinin yaptığı araştırmaya göre TikTok’ta şimdilik ihlale dair herhangi bir kanıt yok. Yani TikTok’a göre platformun kullanıcıları tamamıyla güvende.   

 
Veriler Güvende mi? 

Bloomberg tarafından yayımlanan bir makale kaynak kodları ele aldı. Söz konusu paylaşımın, TikTok’un kaynak koduyla ilgisi olmadığı belirtildi. Ayrıca kodun; üretim bilgileri, herkese açık veriler ya da çöp bilgiler içerdiği sonucuna varıldı.  

Ancak yine de bu verilerin bile nereden ele geçirildiği merak konusu haline geldi. 

Üçüncü Bir Kişi Paylaşmış Olabilir 

Hacker News isimli başka bir platformda söz konusu verilerin TikTok’la işbirliği yapan entegre üçüncü bir ticaret platformundan yayıldığı iddia edildi. Ama şimdilik bu iddia da henüz kesin değil. Çünkü TikTok'a entegre platformların bu tür verilere erişebildiği bilinmiyor.  

Kaynakça

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Reklam

Yazarlarımız

Ankara Nöbetçi Eczaneler

E-Bülten Aboneliği